Sulfáty a jejich vliv na zdraví

Spousta z nás už se zajímá o to, co jíme. Snažíme se nezatěžovat tělo škodlivinami, ale myslíme i na to, co vstřebáváme kůží?

Sulfáty - co jsou zač?
Sulfáty jsou průmyslová pěnidla vytvářející bohatou pěnu, jakou můžeme znát například z JARu. Za málo peněz dokáží ve spojení s vodou vytvořit velké množství pěny, která dokáže odstranit jakékoli nečistoty a mastnotu.

Asi nejznámější a nejpoužívanější jsou SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES ((Sodium Laureth Sulfate), které nalezneme v čisticích přípravcích na nádobí a dalších úklidových prostředcích, ale také v každodenně používané kosmetice - zubní pasty, čisticí gely, mýdla, sprchové gely (a to včetně těch určených pro intimní hygienu), šampony...

Jak nás takové SLS a SLES dokážou potrápit?
Určitě znáte ten pocit suchých popraskaných rukou po mytí oken či nádobí a proto spousta z nás využívá na úklidové práce gumové rukavice, aby naše ruce netrpěly. V tomto případě se před nežádoucími látkami chráníme, ale následně ty samé látky dobrovolně používáme na celé tělo, včetně citlivých sliznic intimních partií nebo dutiny ústní.

Nežádoucí účinky průmyslových sulfátů:

  • narušují přirozený povrch pokožky (činí ji tak citlivější a náchylnější k dalším potížím) - vysušují a dráždí pokožku - způsobují šupinatou kůži a mohou způsobovat i svědivou kůži 
  • čisticí prostředky - suché popraskané ruce se sklony k různým druhům dermatitidy
  • vlasová kosmetika - vysušení vlasů i vlasové pokožky -> oslabené a lámavé vlasy, lupy ve vlasech, seboreická dermatitida, oslabení vlasových kořínků a následné vypadávání vlasů
  • intimní hygiena - vaginální suchost a s ní spojené gynekologické potíže... (může být spojeno i vlivem poklesu extrogenu)
  • zubní pasty - suchost v ústech, pálivý až bolestivý pocit v krku, vyšší riziko zánětů dásní a paradontózy

Stále si myslíte, že používání běžné průmyslové kosmetiky je vhodné?

Vhodné alternativy průmyslových sulfátů jsou například: saponifikované oleje nebo cukerné tenzidy, které Vás též zbaví špíny, ale zároveň zachovají přirozenou ochranu kůže bez zbytečného dráždění a vysušování.
Přírodní alternativy jsou šetrné, dostatečně jemné a tím pádem vhodné i pro citlivou pokožku.

Čtěte složení nejen potravin, ale též kosmetiky, kterou používáte i několikrát denně!

Vhodnou kosmetiku najdete i u nás v Nutri Salus v oddílu kosmetika. Jak je u nás zvykem, každý produkt pečlivě vybíráme, zda splňuje naše i Vaše nejvyšší požadavky na kvalitu.